Czy terapia online jest efektywna? Jak psychologowie dostosowują się do nowego środowiska
Terapia online stała się dla mnie codziennością i widzę, jak bardzo może być pomocna dla osób, które potrzebują wsparcia, ale z różnych względów nie mogą pojawić się w gabinecie. W rozmowach przez Internet można stworzyć przestrzeń bezpieczną i sprzyjającą otwartości, choć wymaga to innego podejścia niż tradycyjne spotkania.
Od strony technicznej korzystam z bezpiecznych platform, które zapewniają prywatność i wygodę. Dzięki temu mogę skupić się na rozmowie, a nie na problemach z połączeniem. Wiem, że dla niektórych osób brak bezpośredniego kontaktu może być wyzwaniem, dlatego zawsze dbam o to, by wirtualne spotkania były jak najbardziej naturalne i komfortowe.
Widoczna zaleta terapii online to jej dostępność – niezależnie od miejsca zamieszkania można znaleźć czas i przestrzeń na rozmowę. Wiele osób docenia możliwość spotkań bez konieczności dojazdu, co pozwala im bardziej skupić się na procesie terapeutycznym.
Zdarza się, że pewne kwestie, np. praca z intensywnymi emocjami, wymagają nieco innego podejścia niż w gabinecie. W takich przypadkach stosuję techniki, które pomagają oswoić trudne chwile nawet na odległość – czasem to wspólne ćwiczenia, czasem praca w ciszy, zawsze dostosowana do potrzeb osoby po drugiej stronie ekranu.
Terapia online może być tak samo skuteczna jak spotkania w gabinecie, pod warunkiem, że jest prowadzona z uwagą i zrozumieniem dla specyfiki tej formy pracy. Najważniejsze, że pozwala osobom potrzebującym wsparcia znaleźć przestrzeń na rozmowę – w taki sposób, jaki jest dla nich najlepszy.